середа, 18 липня 2018 р.

БЕЗПЕКА ТУРИСТІВ

До уваги туристичних груп та туристів

Самодіяльні туристичні походи (надалі - походи) слід організовувати та проводити з дотриманням нижченаведених рекомендацій.
1. Комплектування групи.
1.1. Походи в горах мають бути тільки груповими, що дозволить забезпечити взаємодопомогу учасників на маршруті. Кожна група повинна мати керівника. Склад групи:мінімальний 4 особи, оптимальний-6. Але не більше 30 осіб, в останньому випадку призначається  заступник керівника групи.
2. Підготовка до походу.
2.1. Вибір маршруту. Треба знати, що існують певні терміни проведення туристських походів у Карпатах, яких слід дотримуватись:
- для пішохідних походів - з 15 квітня до 15 листопада;
- для лижних походів - з 15 грудня до 31 березня.
Залежно від реальних кліматично-погодних умов у регіоні ці терміни можуть змінюватися. Так, для г. Говерли за наявності снігового покриву з великими ділянками фірну і льоду обмеження щодо сходжень може бути продовжене до 9 травня.
Головна вимога при виборі маршруту - це його безпечність.
2.2. Після попереднього вибору маршруту керівникові групи слід:
- консультацію працівників гірської пошуково-рятувальної служби, особливо - щодо лавинонебезпечності району походу;
- підготувати картографічний матеріал та оформити маршрутні документи;
- уточнити статус природно-заповідності території, якою проходить маршрут, умови проходу чи проїзду нею;
- розробити графік проходження, а також запасний (скорочений) варіант маршруту на випадок хвороби когось з учасників чи погіршення погодних умов;
- організувати підготовку учасників туристської групи, зокрема проконтролювати наявність і якість групового спорядження, медичної аптечки і продуктів харчування.
2.3. Підбір спорядження. Найважливішими елементами особистого спорядження туриста є взуття (найкраще - черевики) і наплічник. Взуття має бути розношене, на розмір більше за звичайне (це захистить ноги від натирань), а також мати жорстку рифлену підошву, що забезпечить добре зчеплення з ґрунтом.
Завжди, навіть за найкращої погоди, беріть із собою накидку для захисту від дощу, вітрозахисний костюм, шапочку, вовняні светр і шкарпетки. На групу слід укомплектувати аптечку, яку бажано доповнити еластичним бинтом.
3. Початок походу.
3.1. Перед виходом із населеного пункту (з притулку) керівник групи повинен:
- ознайомитися з прогнозом погоди на найближчі кілька днів;
ПОВІДОМИТИ ВІДПОВІДНИЙ підрозділ гірської пошуково-рятувальної служби, що обслуговує територію, якою пролягає маршрут,
Гірське пошуково-рятувальне відділення м. Іршава
вул. Шевченка 39
Начальник ГПРВ:
Лисовський Віктор Володимирович
050-674-78-30
  про вихід групи й орієнтовний час її повернення;
ретельно перевірити наявність та якість спорядження, продуктів харчування, укомплектованість аптечки;
переконатись у задовільному стані здоров'я учасників походу й ознайомити їх з можливими небезпеками на маршруті і причинами нещасних випадків.
3.2. Неприпустимо виходити на маршрут:
за дуже несприятливих погодних умов (у грозу, сильний туман, при низьких температурах);
взимку у високогірну зону без кваліфікованого керівника або фахівця туристичного супроводу;
протягом трьох днів після великих снігопадів (понад 50 см опадів) та за явно вираженої лавинної небезпеки.
4. Пересування в горах.
4.1. Пересуватися необхідно в колону по одному. Останнім у групі має йти витривалий турист. Не допускайте розподілу групи. Відлучення, навіть на стоянці, дозволяється тільки після інформування керівника групи.
4.2. Темп і графік руху мусять відповідати рівню підготовки учасників, умовам місцевості і погоді. В будь-якому випадку рекомендується робити зупинки на 10—15 хвилин через кожні 45-50 хвилин руху. Першу зупинку слід зробити через 15-20 хвилин для зняття зайвого одягу тощо. Обов'язково сповільнюйте швидкість руху на підйомах. При цьому слід орієнтуватися на фізичні можливості найслабших учасників.
4.3. При наближенні грози слід якнайнижче спуститися зі схилу. Якщо це неможливо, зупиніться і перечекайте негоду, але не робіть цього на вершині чи гострому гребені гори, під одиноким деревом, на узліссі чи на березі водойми. Обов'язково вимкніть мобільні телефони, радіоприймачі й інші прилади, які можуть спричинити ураження блискавкою.
4.3. При наближенні грози слід якнайнижче спуститися зі схилу. Якщо це неможливо, зупиніться і перечекайте негоду, але не робіть цього на вершині чи гострому гребені гори, під одиноким деревом, на узліссі чи на березі водойми. Обов'язково вимкніть мобільні телефони, радіоприймачі й інші прилади, які можуть спричинити ураження блискавкою.
4.4. Переправу через річки зі швидкою течією і глибиною понад 0,7 м здійснюйте тільки зі страхуванням. Не допускайте купання в гірських озерах чи річках, де існує ризик втопитися.
4.5. Уникайте скельних ділянок на маршруті. Пам'ятайте, що навіть на нескладні скелі вилізти можна без мотузки, а спуститися без неї вниз, як правило, неможливо.
4.6. Не скорочуйте шлях йдучи навпростець, особливо взимку, оскільки можна підрізати сніговий схил і потрапити в лавину.
4.7. У зимових умовах у жодному разі не пересувайтеся в тумані чи темноті. Це допоможе уникнути втрати орієнтації, зриву з карниза тощо.
4.8. Не здійснюйте підйом або спуск вузькими ущелинами, де існує ймовірність зсуву каміння чи сходження лавини.
4.9. Не допускайте спуску з крутих снігових схилів на целофанових мішках, оскільки це може призвести до серйозних травм або ж зриву у прірву.
4.10. При пересуванні крутим схилом (засніженим чи трав'янистим) бажано мати льодоруб чи лижні палиці, які за необхідності можна використати для самозатримання.
4.11. Завчасно повідомляйте керівника групи про погіршення стану здоров'я.
4.12. Якщо з Вами трапилася надзвичайна ситуація, зарадити якій Ви самостійно не можете, терміново зателефонуйте в найближчий до Вашого місцеперебування пункт Іршавської гірської пошуково-рятувальної служби і стисло повідомте: що, де і коли сталося. За відсутності зв'язку за допомогою слід посилати двох найпідготовленіших учасників.
4.13. На ночівлю зупиняйтеся завчасно (за годину - дві до настання темноти).
4.14. При виборі місця для нічлігу пам'ятайте, що не можна ставити намети біля крутих схилів, під скелями або одинокими деревами, над обривами чи біля річки, в якій можливий підйом води, на вершині гори, де може вразити блискавка. Поряд не має бути трухлявих дерев, які можуть упасти від вітру.
Крім цього, слід дотримуватися і правил протипожежної безпеки:
- не залишайте непогашені вогнище, сірник чи сигарету, оскільки це може викликати лісову пожежу;
- не застосовуйте для освітлення намету свічку чи інші засоби з відкритим вогнем;
- не розпалюйте вогнище чи пічку за допомогою легкозаймистих речовин.
Бережіть природу. Не залишайте після себе на стоянках сміття (його необхідно забирати із собою, а органічні рештки закопувати), не забруднюйте водоймищ. Поводьтеся тактовно щодо місцевого населення. Бережіть пам'ятки історії та культури.

Пам'ятайте, що найчастіше причиною аварійних ситуацій стають суб'єктивні фактори, основними з яких є: недооцінка небезпек, які існують у горах, неуважність, переоцінка власних можливостей, недисциплінованість учасників (особливо — вживання алкоголю), недосвідченість керівника групи, прийняття неправильних рішень.
 Рекомендації:
 головний спеціаліст відділу культури і туризму Іршавської РДА- Биба Л. М. тел (03144)22268
За матеріалами сайту: http://www.forza.org.ua/
Детальна інформація про організацію туристичних походів та безпеку туристів в горах за посиланням:

Немає коментарів:

Дописати коментар